Mens Results

2018 Saturday Summer Competition Results :

 

 

Hyde Park Trophy 

Saturday 7th of April

Overall Winner Conall Kilpatrick 40pts

Division One     Jonathan Black 40pts

Division Two     Eamon Johnston 39pts

Division Three Mark Cousins 37pts

Division Four Alastair McAlister39pts

Best Front 9 David Whiteside 20pts

Best Back 9 Michael Milligan 22pts

Gross Jordan Bryden 74

Templepatrick Cup

Saturday 14th of April

Overall Winner Colin Telford 42pts

Division One Jonathan Michael38pts

Division Two David Leahy 38pts

Division Three Roddy O'Flaherty37pts

Division Four Alastair McAlister41pts

Best Front 9  Robert McCormick21pts

Best Back 9 Lindsay Dunlop   22pts

Gross Jordan Logue 72

Hilton Trophy

Saturday 21st of April

Overall winner Patrick Tinney 38pts

Division One Richard Kilgore 36pts

Division Two Stewart Miller   37pts

Division Three Tom Ferris        36pts

Division Four Brendan O'Hara 38pts

Best Front 9 Glenn Brown 20pts

Best Back 9 Nicky McKeague 22pts

Gross Reece Black 72

TMC Tankard

Saturday 28th of April

Overall winner Stephen Haughey 42pts

Division One David McIlveen  36pts

Division Two Chris McComb 36pts

Division Three Andrew McMullan 36pts

Division Four James Thompson 33pts

Best Front 9 Johnathan Flanagan 20pts

Best Back 9 Michael Bryson 20pts

Gross Reece Black 76

Jackson Cup

Saturday 5th of May

Overall winner Colin Telford 69

Division One Stephen Brown 72

Divivsion Two Gary Cobain 72

Division Three Trevoe Entwistle 70

Division Four Alastair McAlister 74

Gross Stephen Brown

Carmavy Trophy

Saturday 12th of May

Overall Winner Stephen Annett 36pts

Division One Errol Jenkins 35pts

Division Two Michael Milligan 34pts

Division Three Tom Ferris 33pts

Division Four Jim Milligan 35pts

Best Front 9 Peter Hughes 24pts

Best Back 9 Conall Kilpatrick 21pts

Gross Stephen Hamill  78

Kings Court Trophy

Saturday 26th of May

Overall Winner Stewart Miller 40pts

Division One Martin Scott 38pts

Division Two Martin Bushe 35pts

Division Three David McComiskey 37pts

Division Four William Higgins  35pts

Best Front 9 Trevor Entwistle 19pts

Best Back 9 Richard Kilgore 20pts 

Gross Jordan Bryden 78

 

Founder Members Trophy

Saturday 2nd June

Overall winner Ciaran O’ Neill 42pts

Division One Adam McDonald 38pts

Division Two Paul Maxwell 36 pts

Division Three Hugh Hawthorne 39pts

Division Four Peter Hughes 38pts

Best Front 9 Seamus Mullan 21pts

Best Back 9 Johnathan Black 21pts

Gross Josh Black 74

 

Foursomes Competition

Saturday 16th June

Overall winner Ivar Bartley & Adam McDonald 38pts

Runner up Jordan Bryden & Jordan Logue 35pts

Best Front 9 Peter Hughes & Conal Kilpatrick 18pts

Best Back 9 Richard Patterson & Alan Rice 18pts

Gross Ivar Bartley & Adam McDonald 79

Club Championship

Saturday 23rd June

Overall winner David Neville 40pts

Division One Tom Black 36pts

Division Two James Tearle 39pts

Division Three Glen Gibney 37pts

Division Four Philip Dewes 36pts

Best Front 9 Ronnie Hamilton 19pts

Best Back 9 Colin Telford 22pts

Gross Mark Hill 80

Ballyclare Cup

Saturday 30th June

Overall winner William Higgins 72

Division One Mark Hill 73

Division Two Trevor Entwistle 75

Division Three David Willis 74

Division Four Salahudin Din 74

Best Front 9 Daniel Leming  36

Best Back 9 Michael Bryson 33

Gross Mark Hill 79

Beechview Cup

 Saturday 7th July

Overall winner  Eamon Morgan 38pts

Division One Neil Haggan 36pts

Division Two James Milligan 36pts

Division Three Alan Rice 33pts

Division Four Jim Milligan 36pts

Best Front 9 Timothy Sheehan 19pts

Best Back 9 Damien Mulgrew 20pts

Gross Neil Haggan 80

 

Castle Upton Cup

Saturday 14th July

Overall winner Sam Mulligan 36pts

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9 Neil Haggan 18pts

Best Back 9 David Craig 18pts

Gross Neil Haggan 83

 

Ballindere Cup

Saturday 21st July

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

Gross

4ball Scramble

Saturday 28th July

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

Gross

Richard Proctor Cup

Saturday 4th August

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

Gross

Crumlin Cup

Saturday 11th August

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

Gross

Treffners Trophy

Saturday 18th August

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

Gross

 

Presidents day

Saturday 1st September

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

Gross

Maxol Trophy

Saturday 8th September

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

Gross

Lyle & Scott Trophy

Saturday15th September

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

Gross

Lylehill Cup

Saturday 22nd September

Overall winner

Division One

Division Two

Division Three

Division Four

Best Front 9

Best Back 9

 

Gross